Hem şarj eden hem de aydınlatan banklar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi Aylin Ertürk, geliştirdiği şehir mobilyasıyla güneş enerjisinden istifade ederek hem aydınlatma işlevi görecek hem de telefon veya tabletleri şarj edecek.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Aylin Ertürk, “Valari” ismini verdiği tasarımıyla güneş enerjisinden yararlanmayı hedeflediğini belirterek, “Güneş, en büyük enerji kaynağımız. Bu enerjiyi de günlük yaşamımız içerisinde nasıl kullanabiliriz sualine yanıt aradım. Şehir mobilyaları da şehir yaşamımızda ehemmiyetli bir yer tutuyor. Yorulduğumuzda dinlenmek için oturduğumuz alanlarda hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren akıllı cihazlarımızı da şarj edebileceğimiz bir tasarım gerçekleştirdim” dedi.

USB GİRİŞLİ BANK

Kent mobilyası olarak tasarladığı bankın gölgelik kısımlarına güneş panelleri yerleştirdiğini aktaran Ertürk, şunları söyledi: “Güneş panellerini banka ilk sefer yerleştirirken güneşe göre konumu inceleniyor. Bu incelemeden sonra güneşin gelme açısına göre şehir mobilyası olan bankımız montajlanıyor. Valari ismini verdiğimiz bankın üzerinde iki adet USB girişi bulunuyor. Bu girişlerden telefonumuzu veyahut tabletlerimizi şarj edebiliyoruz. Gün süresince elde edilen enerji de aydınlatma oluyor. Böylelikle en büyük enerji kaynağımızdan büyük bir fayda sağlamış oluyoruz.”

Bir önceki yazımız olan iPhone 6’ya muhteşem reklam başlıklı makalemizde 6ya, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.