Periscope’da seyirci sayınızı arttırmanın 10 yolu

Son günlerin en popüler sosyal medya uygulaması olan Periscope, çığ gibi büyüyor. Bilhassa Türk kullanıcıların ilk günden bu yana alakasını savunduğu Periscope’da canlı yayın sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak şayet siz de “Yayın yapıyorum lakin seyirci sayım çok az” diyorsanız, bu vaziyeti değiştirmek için bir kaç önerimiz var. İşte size, Periscope yayınınızda seyirci sayınızı arttırmak için 10 ipucu…

1) Uygun başlık bulun: Yayınınıza başlamadan önce, yapacağınız yayına uygun bir başlık bulun. Kısa ve alaka çekici başlıklar izleyiciyi her zaman cezbeder. İngilizce bir başlık seçmeniz ise dünyanın dört bir yanından izleyicileri yayınınıza çağrı etmek için iyi bir yol olacaktır.

2) Başlıkta dürüst olun, muhtevayla çelişmesin: Yayınınız için seçtiğiniz başlık ile alakalı dürüst olun. Başlığınızın izleyicilere, yayınınız ile alakalı gerçekçi ve doğru bir bilgi vermesine özen gösterin. Yaptığınız yayının muhtevası başlığınız ile çelişmesin. Sözgelişi arkadaşınızla sohbet ettiğiniz yayına “parti” başlığını koymayın.

3) Yayın ile alakalı yenilikçi olun: Periscope’da ilk günler yayın sayısı az olduğu için her yayında seyirci sayıları da görece fazlaydı. Ancak artık vaziyet değişti. Yayın sayısı arttıkça kıyasıya seyirci sayısı arttırma rekabeti de başladı. Hal böyle olunca yayın ile alakalı yenilikçi davranan da izleyiciyi toplamayı başarıyor. Gittiğiniz, gördüğünüz yerlerde yayın yapmaktan geri kalmayın.Dış çekimler,ilginç mekanlar ve aksiyon yayındaki seyirci sayısını arttırıyor.

4) Çekim kalitenize özen gösterin: Sürekli donan yada takılan bir yayına izleyicilerin sadık kalması düşünülemez. Bağlantı kalitenize özen gösterin. Diğer yandan kaliteli bir çekim için doğru açı bulma ile alakalı pratik yapın. Kimse yamuk bir ekrana uzun süre bakmaya tahammül edemez. Tripod yada selfie çubuğu gibi ekipmanlar kullanan yayıncı sayısı her geçen gün artıyor. Biraz yardımdan kimseye zarar gelmez…

5) İzleyicinizle iletişim kurun: Periscope yayınlarının en ehemmiyetli farkı seyirci ile interaktif bir iletişime geçebilmektir. İzleyicilerinizden gelen sualleri yanıtsız bırakmayın. Onlara verdiğiniz yanıtlar yayınınızı zenginleştirirken diğer yandan izleyiciyi de yayında kalmak için motive eder.

6) Twitter’da evvelce duyuru yapın: Yayınınız öncesinde Twitter’da duyuru yapmak her zaman takipçi kitlenizin alakasını Periscope’a yönlendirmenizi sağlayacaktır. Özel yayınlarınız öncesinde takipçilerinize çağrı geçin. Yayınınızı da eş zamanlı olarak Twitter’da duyurun. Bunun için yayın öncesi çıkan küçük mavi kuş ikonuna basmanız yeterli.

7) Yayınlarınızı kaydedin: Eğer Periscope’da sadık bir seyirci kitlesine sahip olmak istiyorsanız kaliteli yayınlara imza atmak kadar yaptığınız yayınları kaydetmek de önemli. Kaydettiğiniz yayınlar, izleyicilere ileride yapacağınız yayınlar ile alakalı da fikir verirken, sadık bir kitlede yerlerini almalarını da sağlar.

8) Periscope trendlerini takip edin: Rekabetten geri kalmamak için rakiplerin neler yaptığına göz atmak da da fayda var. Periscope’da fark yayınları takip etmek kendinizi geliştirmeniz için fırsat sağlar.

9) Eğlenceyi paylaşmak seyirci arttırır: Periscope’da en çok izlenen şeylerden biri de kuşkusuz eğlenceli anlar. Gittiğiniz eğlence mekanları, konserler yada festivallerde gerçekleştireceğiniz yayınlar çok sayıda izleyicinin bir anda alakasını çekecektir.

10) İstikrarlı olun düzenli, yayın yapın: Eğer amacınız Periscope’da sadık bir seyirci kitlesine erişmek ve bunu arttırmaksa düzenli olarak kaliteli içerikli yayınlar yapın. Kendinizi özletmeyin,takipçilerinizi rakiplerinize kaptırmayın.

Bir önceki yazımız olan Cep telefonuyla kızamık tespiti başlıklı makalemizde cep telefonu, fatih sultan mehmet vakıf üniversitesi ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.