Yılın ilk yarısında nereleri aradık?

Kullanıcılar yaygınlaşan mobil cihazlarla birlikte gidecekleri yeri dijital ortamlardan arıyor. Sene süresince hastanelerden restoranlara, devlet dairelerinden eğlence mekanlarına kadar bir hayli yer internet üzerinden araştırılıyor. Her 2 kişiden 1’i aradığı yere aynı gün içerisinde gidiyor.

ÇİN MUTFAĞINA İLGİ ARTIYOR

Veri tabanında 670 kategoride 840 binden fazla firma bulunduran Türkiye’nin online firma kılavuzu Yellow Pages’in, 2015’in ilk 6 ayındaki verilerine göre, güneş enerji sistemi firmalarının aranma oranı yüzde 139 oranında arttı. Sene ilk yarısında revaçta olan bir diğer mekan ise Çin mutfağı. Çin mutfağı restoranlarının aranma oranı yüzde 142 artış gösterdi.

KIŞ AYLARININ GÖZDESİ KAYAK MERKEZLERİ

Yılın ilk aylarında yaşanan şiddetli karın kullanıcıları kayak merkezlerine yönlendirdiği görüldü. Rakamlara göre kayak merkezlerinin aranma oranı yüzde 97 oranında arttı. İlk 6 ayda artış gösteren diğer sektörler arasında online firmalar da yer arıyor. Online firmaların aranma oranında yüzde 70’lik bir yükseliş söz konusu.

GENEL SEÇİMLER PARTİ ARAMALARINA YANSIDI

7 Haziran 2015 Genel Seçim serüveni de arama sonuçlarına yansımış durumda. Siyasi partilerin aranma oranından yüzde 23’lük bir yükseliş gözlemleniyor. Dikkat çeken diğer artış ise yüzde 53 oranında kağıt ve kağıt ürünlerinde yaşandı. Bu aramayı yüzde 45 oranında süt ve süt ürünleri izledi.

Bir önceki yazımız olan Instagram'dan web için yeni özellik başlıklı makalemizde haber, haberler ve için hakkında bilgiler verilmektedir.